Podstawowe informacje w sprawie zakładania publicznych i niepublicznych szkół i placówek

Jakie warunki lokalowe trzeba spełnić, aby założyć prywatne przedszkole lub żłobek? Kto może założyć taką działalność? Czy właścicielem musi być osoba z wykształceniem pedagogicznym? Słyszałam też o tzw. "domowych przedszkolach i żłobkach". Na czym polega taka działalność?

W stosunku do placówek oświatowych, takich jak żłobek lub przedszkole, istnieje szereg wymogów ustawowych, które reguluje ustawa Prawo budowlane. 

Ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji projekt umożliwiający zakładanie tzw. domowych przedszkoli, ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Taka instytucja z pewnością rozwiązałaby problem braku miejsc w przedszkolach, jednak - zdaniem środowiska nauczycieli przedszkolnych - nie byłoby w nich nadzoru pedagogicznego. Nie zmienia to faktu, że to ciekawy biznes z perspektywą, tym bardziej, że zarówno samorządy, jak i prywatne osoby mogą zdobywać na nie fundusze ze środków unijnych. W programie "Kapitał ludzki" do 2013 r. przygotowano na ten cel 240 mln zł. Idea takich placówek jest prosta - dzieci odprowadzane są do domów, gdzie rolę wychowawców pełnią matka i ojciec.

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej