
Z dumą i nieskrywaną radością pragniemy poinformować, że uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Nielepicach zdobyli II miejsce w 80. Jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich w kategorii: szopki szkolne.
W październiku uczniowie wzięli udział w warsztatach szopkarskich organizowanych przez Muzeum Krakowa. Zostali na nie wybrani spośród wielu zgłoszonych chętnych. Zajęcia prowadziła pani Anna Malik - rzeźbiarka i malarka kultywująca rodzinne tradycje związane z tym rzemiosłem. Artystka wprowadziła dzieci w temat, pokazując uczniom fragment wystawy „Kraków od początku bez końca”, gdzie jednym z „eksponatów” jest krakowska szopka, do której można… wejść i spełnić tym samym dziecięce marzenie. Następnie, podczas trzech kolejnych spotkań, dzieci tworzyły elementy konstrukcji, ozdabiały je, malowały witraże. Prace nad upiększeniem swojego dzieła uczniowie kontynuowali przez cały listopad w szkole na zajęciach plastycznych oklejając konstrukcję kolorowym staniolem, tworząc detale architektoniczne, elementy ozdobne i misterne postacie. Wszystko po to, aby w pierwszy czwartek grudnia stanąć ramię w ramię z innymi szopkarzami na Rynku Głównym i przystąpić do konkursu, prezentując szopkę publiczności na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, a następnie w uroczystym korowodzie, prowadzonym przez kapelę ludową z Bronowic, zanieść pracę do Pałacu Krzysztofory. Tam właśnie czwartego grudnia rozstrzygnięto konkurs i poznano laureatów. W tym roku przygotowano aż 142 szopki, w tym 32 szkolne. Prace oceniała komisja składająca się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.
Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem fantazyjnie przetworzonych i połączonych ze sobą zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, w których scenerię przeniesiona została scena Bożego Narodzenia. Celem organizowanego co roku konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa oraz popularyzacja tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.
Wykonanie szopki wiąże się z długotrwałą, wymagającą precyzji i wyobraźni pracą, którą uczniowie wykonywali z pasją i zapałem, udowodniając jak wiele potrafią. Przy okazji zdobywali wiedzę o zabytkach i architekturze Krakowa. Tym bardziej cieszy nas sukces naszych młodych adeptów tej niezwykle pasjonującej sztuki.
Od 5 grudnia do 27 lutego szopki będą pokazywane publiczności w Pałacu Krzysztofory na wystawie pokonkursowej. Zapraszamy!
Agnieszka Tomasik
Kontakt:
Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów
fax.: 12 285-40-74
12 285-15-62
Masz pytania? Zadzwoń!
All rights reserved © 2009 - 2012 | GZEAS.ZABIERZOW.ORG.PL | Projektowanie stron internetowych - Graphic Studio
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej