Uczniowie z gimnazjum w Zabierzowie uczestniczyli w spotkaniu projektowym w Anglii

04-04-2012

| Środa

W dniach 19-24 marca 2012 r. grupa uczniów z Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie oraz nauczycielki języka angielskiego P. Renata Pędrys oraz Anna Brudkiewicz, przebywali w angielskim mieście Blackpool położonym nad Morzem Irlandzkim, gdzie odbyło się kolejne spotkanie oraz wymiana uczniowska  w ramach realizowanego projektu Comenius. Oprócz  zabierzowskich gimnazjalistów  w wymianie brali także udział uczniowie z Estonii i Niemiec oraz nauczyciele ze wszystkich 6 krajów współrealizujących projekt.

Dla uczniów pobyt w Anglii miał niewątpliwie ogromną wartość poznawczą. Mogli oni zwiedzić budynek i zapoznać się z funkcjonowaniem angielskiej publicznej szkoły podstawowej (Hawes Side Primary School), porozmawiać i nawiązać kontakt, tak z jej nauczycielami, jak i uczniami. Przebywając w rodzinach angielskich uczniowie byli zmuszeni do porozumiewania się w języku angielskim, co pomogło im przełamać lęk przed mówieniem w języku obcym, a w rezultacie wzmocnić poczucie pewności siebie. Mieli także okazję ćwiczyć swą umiejętność autoprezentacji podczas przedstawiania na forum uczestników spotkania multimedialnego projektu „Eating habits in my country” (zwyczaje związane ze spożywaniem posiłków w moim kraju). Kontakt z native speakerami oraz rówieśnikami z innych krajów wzmocnił ich motywację do nauki języka angielskiego oraz pozwolił na lepsze zrozumienie kultury Anglii.

Nauczyciele w trakcie spotkania roboczego omówili postępy działań projektowych, planowane przedsięwzięcia i kolejne spotkania oraz wymiany uczniowskie. Cała grupa brała udział w warsztatach poświęconych wykorzystaniu technologii komputerowej dla potrzeb projektu.

Tygodniowy program pobytu obfitował też w wiele atrakcji turystycznych i krajoznawczych. Już samo miasto Blackpool z jego charakterystyczną wieżą, nadmorską promenadą oraz trzema molo było warte zobaczenia. Jednak najbardziej niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w  Blackpool Tower, a w niej high tea w wiktoriańskiej sali balowej, wyjazd windą na szczyt wieży, spacer po szklanej podłodze,  podziwianie panoramy miasta i okolicy, czy wreszcie  przerażająca wyprawa do lochu strachów.

W zabytkowym  i niezwykle uroczym mieście York uczniowie zwiedzili Minster -największą katedrę w północnej Europie, a zachęceni przez przewodnika, który niezwykle ciekawie i dowcipnie opowiadał o zwiedzanym obiekcie, wzięli również udział w nabożeństwie w obrządku anglikańskim.  W programie był też  spacer po murach obronnych dawnej siedziby Wikingów, a także po jednej  z najstarszych i najwęższych uliczek Europy - the Shambles.

Ostatni dzień pobytu to podróż pociągiem do Liverpool, wizyta w malowniczym Albert Dock i zwiedzanie różnych muzeów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej,  Muzeum Niewolnictwa oraz  Muzeum Morskiego. Najbardziej podobało się wszystkim w Muzeum Beatlesów, których muzyka wciąż żyje i zbliża do siebie pokolenia.  W ostatnim pomieszczeniu muzeum poświęconemu Johnowi Lennonowi, można było obejrzeć jego biały fortepian, a słuchając ponadczasowego utworu „Imagine” po raz kolejny zadumać się nad głębią i mądrością jego przesłania.

Wydaje się, że duch tej nie istniejącej  już grupy nadal jednak towarzyszy tak mieszkańcom Liverpool, jak i niedalekiego Blackpool. Można było się przekonać o tym, uczestnicząc w przedstawieniu kabaretowym przygotowanym  przez gospodarzy spotkania projektowego: dyrektorów (jeden z nich to były muzyk i wokalista zespołu rockowego), personel i uczniów szkoły Hawes Side,  a nawet ochotników z miejscowej społeczności.  Podróż muzyczna w jaką zaprosili wszystkich w wieczór pożegnalny  aktorzy tego występu - tańczący i śpiewający  przeboje  grupy the Beatles i inne znane rockowe hity - sprawiła, iż wszyscy doskonale się bawili, wspólnie  śpiewali znane piosenki i mogli naprawdę  poczuć, jak wiele nas  łączy, mimo różnic językowych i kulturowych.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wyjazd był bardzo udany, a uczestnicy wrócili niezmiernie usatysfakcjonowani. Na dowód tego -  poniżej fragmenty wspomnień uczennic, które przebywały w Anglii i uczestniczyły w wymianie uczniowskiej:

„Przebywałam w bardzo przyjaznej i miłej rodzinie angielskiej. Bardzo polubiłam dwóch małych chłopców o imionach Harry i Jake.  Świetnie się razem  bawiliśmy i dostałam od nich w prezencie „małe dzieło sztuki”.”

„Przeżyłam naprawdę wspaniałe chwile, zwiedzając szkołę,  biorąc udział w zajęciach,  wiele wrażeń dostarczyła też nasza prezentacja multimedialna i nagrywanie krótkiego wywiadu w języku angielskim.”

„Myślę, że najlepszą rzeczą w Blackpool była wizyta w wieży. W ogromnej,  prawdziwej Sali balowej piliśmy angielską herbatę, jedliśmy ciasteczka i patrzyliśmy, jak starsi, elegancko ubrani Anglicy tańczą rozmaite tańce towarzyskie. Ja i Marysia przyłączyłyśmy się do nich i to było naprawdę wspaniałe i niezapomniane przeżycie.”

„Słuchaliśmy z zapartym tchem i prawdziwym zainteresowaniem przewodnika, który oprowadzał nas po katedrze w Yorku. Mówił piękną, zrozumiałą dla wszystkich angielszczyzną i miał ogromne poczucie humoru. ”

„Wybrałyśmy się do lochu strachów, gdzie było ciemno i strasznie. Wzięłyśmy udział w interaktywnej dramie, w której przeniosłyśmy się do czasów średniowiecza i  jedna z nas została oskarżona o bycie czarownicą, inna zaś poddana torturom J. Uważam, że bilet do lochu to najlepiej wydane 10 funtów w Anglii.”

 

Anna Brudkiewicz

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej