Projekt Comenius gimnazjaliści z Zabierzowa uczestniczyli w wymianie z Estonią

08-06-2012

| Piątek

W dniach od 6 maja do 12 maja 2012 r. grupa 12 uczniów oraz 3 nauczycieli z Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie przebywała w estońskim mieście Tartu, aby uczestniczyć tam w kolejnym trzecim już spotkaniu projektowym, odbywającym się w ramach realizowanego przez tę szkołę projektu Comenius.

Od początku bieżącego roku szkolnego zabierzowskie gimnazjum bierze udział w międzynarodowym projekcie pod nazwą "Modele kultury narodowej w krajach Unii Europejskiej – co nas jednoczy, a co różni". Oprócz polskiego gimnazjum uczestniczy w nim jeszcze pięć innych szkół - z Niemiec, Estonii, Turcji, Anglii i Francji. Celem projektu jest uświadomienie młodzieży zjawiska wzajemnego przenikania się kultur różnych narodów i wynikających z tego faktu podobieństw w zachowaniach, obyczajach, tradycjach, języku, sztuce, itp. Uczniowie ze wszystkich uczestniczących państw wykonują w swoich szkołach te same zadania, a ich wyniki przedstawiane są na blogu projektu lub podczas kolejnych spotkań projektowych. Ważnym aspektem tego przedsięwzięcia jest też integracja międzynarodowa, która dokonuje się poprzez nawiązanie wzajemnych osobistych kontaktów uczniów i nauczycieli, zarówno przy okazji bezpośrednich spotkań i wymian uczniowskich, jak i za pośrednictwem Internetu. Realizacja projektu trwać będzie do czerwca 2013 r.

Spotkanie projektowe w Tartu – drugim co do wielkości mieście Estonii, przebiegało pod hasłem podobieństw i różnic w sztuce kulinarnej poszczególnych krajów. Zanim do niego doszło uczniowie ze wszystkich uczestniczących w projekcie szkół mieli za zadanie opracować w języku angielskim kilka przepisów na najbardziej popularne potrawy w ich krajach i zamieścić je na blogu projektu. Powstała w ten sposób mini-książka kucharska, której przepisy zostały następnie wykorzystane do wspólnego gotowania podczas spotkania w estońskiej szkole. Dzięki temu, że posiada ona zaplecze kuchenne przystosowane do prowadzenia zajęć praktycznych z gotowania, każdy kraj mógł zaprezentować swoje dwie narodowe potrawy. Później miała miejsce oczywiście  ich degustacja. 

Innym ważnym zadaniem, które uczniowie musieli wykonać, było przygotowanie i przedstawienie prezentacji na temat stylu życia młodzieży, opartej na przeprowadzonych wcześniej ankietach wśród swoich rówieśników. Uczniowie zadawali w nich pytania dot. życia szkolnego, rodzinnego, zainteresowań, stosunku do sportu, itp. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich prezentacji można było dojść do wniosku, że młodzież we wszystkich krajach żyje i zachowuje się bardzo podobnie.

Tygodniowy pobyt grupy z Zabierzowa miał charakter wymiany młodzieżowej. Uczniowie mieszkali w domach rodzinnych swoich rówieśników i wraz z nimi uczestniczyli w zajęciach szkolnych. Piękno estońskich krajobrazów oraz zabytkowe miasta podziwiać mogli podczas wycieczek zorganizowanych przez szkołę w Tartu. Każdy dzień stwarzał okazję do nawiązywania kontaktów i przyjaźni z rówieśnikami, ponieważ wszyscy uczniowie porozumiewali się w języku angielskim, który jest wspólnym językiem projektu. 

Nauczyciele spędzili ten czas również bardzo pracowicie. Spotykając się we wspólnym międzynarodowym gronie (w Estonii obecni byli koordynatorzy ze wszystkich krajów współrealizujących projekt), omówili oni dotychczas zrealizowane zadania oraz ustalili dalszy szczegółowy harmonogram kolejnych aktywności, wymian uczniowskich i spotkań projektowych.

Wszyscy wrócili z Estonii bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia. Uczniowie przebywając w rodzinach mieli okazję poznać kulturę i obyczaje życia codziennego Estończyków. Byli zachwyceni ich gościnnością i serdecznym, ciepłym przyjęciem. Wielu uczniów zaprzyjaźniło się z estońskimi kolegami i podtrzymuje tę przyjaźń kontaktując się za pośrednictwem Internetu. W maju przyszłego roku będą mieli okazję spotkać się ponownie, ponieważ wtedy polskie rodziny będą gościć uczniów z Estonii.

Więcej informacji i zdjęć na blogu: http://comenius.hawes-side.net/  (w języku angielskim).

 

Ewa Wardęga

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej