DiAMEnT w Szkole Podstawowej W Zabierzowie

08-06-2012

| Piątek

Od września 2010 roku w naszej szkole wdrażany jest program rozwijania twórczego myślenia uczniów edukacji wczesnoszkolnej „TWÓRCZO ODKRYWAM ŚWIAT”. Projekt powstał z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego jako projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W czerwcu  2010 roku uczestniczyłam w warsztatach „Od edukacji odtwórczej do edukacji twórczej – Twórczo odkrywam świat” , których zakres obejmował kompetencje kluczowe, dla nauczycieli klas 1-3 w zakresie twórczego myślenia. Wspierając się koncepcją programu, przez dwa lata szkolnej nauki przygotowywałam dzieci do takiej aktywności, w której ich umiejętności i kompetencje pomogą im sprawnie i kreatywnie działać w szybko zmieniającej się rzeczywistości.

W grudniu 2011 r. prezentowałam „diamentowe” osiągnięcia moich uczniów (wzbogacone również wystawą wytworów prac dzieci) na Małopolskim  Forum Edukacyjnym dla nauczycieli klas 1 -3 szkół podstawowych w siedzibie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. (www.diament.edu.pl)

W marcu 2012 roku nasze szkolne  działania zostały docenione także przez profesor Lindę Tafel z National-Louis University w Chicago, która w tym czasie  przeprowadziła czwartą wizytę superwizyjną projektu DiAMEnT.  W czasie spotkania  w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie z nauczycielkami kl. 1-3 szkół podstawowych – otrzymałam dyplom laureatki konkursu na scenariusz zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem programu "Twórczo odkrywam świat” zrealizowanego w praktyce.

Zajęcia twórczości w oparciu o koncepcję projektu zaprezentowaliśmy uczniom i nauczycielom  ze szkół współpracujących w projekcie Comenius pt.”Gwiazdy na europejskim niebie” z Węgier i Walii w czasie tegorocznego spotkania roboczego w naszej szkole. Program wzbudził duże zainteresowanie  i ciekawość. Do wspólnej pracy i zabawy włączyliśmy naszych zagranicznych gości, co zdecydowanie podniosło efektywność twórczej ekspresji.

Decydując się na tą dodatkową formę pracy edukacyjnej z  dziecięca twórczością, szybko zauważymy, że przynosi ona zaskakujące efekty w sferze poznawczej, emocjonalno – motywacyjnej i działaniowej. Ponad to, program stanowi świetną podstawę do opracowania własnej koncepcji działań, własnych zabaw i ćwiczeń oraz własnych zadań edukacyjnych.

 

Jolanta Sendor – Rojek

wych. kl. III a

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej