
Od września 2010 roku w naszej szkole wdrażany jest program rozwijania twórczego myślenia uczniów edukacji wczesnoszkolnej „TWÓRCZO ODKRYWAM ŚWIAT”. Projekt powstał z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego jako projekt innowacyjny z komponentem ponadnarodowym, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W czerwcu 2010 roku uczestniczyłam w warsztatach „Od edukacji odtwórczej do edukacji twórczej – Twórczo odkrywam świat” , których zakres obejmował kompetencje kluczowe, dla nauczycieli klas 1-3 w zakresie twórczego myślenia. Wspierając się koncepcją programu, przez dwa lata szkolnej nauki przygotowywałam dzieci do takiej aktywności, w której ich umiejętności i kompetencje pomogą im sprawnie i kreatywnie działać w szybko zmieniającej się rzeczywistości.
W grudniu 2011 r. prezentowałam „diamentowe” osiągnięcia moich uczniów (wzbogacone również wystawą wytworów prac dzieci) na Małopolskim Forum Edukacyjnym dla nauczycieli klas 1 -3 szkół podstawowych w siedzibie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. (www.diament.edu.pl)
W marcu 2012 roku nasze szkolne działania zostały docenione także przez profesor Lindę Tafel z National-Louis University w Chicago, która w tym czasie przeprowadziła czwartą wizytę superwizyjną projektu DiAMEnT. W czasie spotkania w Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie z nauczycielkami kl. 1-3 szkół podstawowych – otrzymałam dyplom laureatki konkursu na scenariusz zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem programu "Twórczo odkrywam świat” zrealizowanego w praktyce.
Zajęcia twórczości w oparciu o koncepcję projektu zaprezentowaliśmy uczniom i nauczycielom ze szkół współpracujących w projekcie Comenius pt.”Gwiazdy na europejskim niebie” z Węgier i Walii w czasie tegorocznego spotkania roboczego w naszej szkole. Program wzbudził duże zainteresowanie i ciekawość. Do wspólnej pracy i zabawy włączyliśmy naszych zagranicznych gości, co zdecydowanie podniosło efektywność twórczej ekspresji.
Decydując się na tą dodatkową formę pracy edukacyjnej z dziecięca twórczością, szybko zauważymy, że przynosi ona zaskakujące efekty w sferze poznawczej, emocjonalno – motywacyjnej i działaniowej. Ponad to, program stanowi świetną podstawę do opracowania własnej koncepcji działań, własnych zabaw i ćwiczeń oraz własnych zadań edukacyjnych.
Jolanta Sendor – Rojek
wych. kl. III a
Kontakt:
Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów
fax.: 12 285-40-74
12 285-15-62
Masz pytania? Zadzwoń!
All rights reserved © 2009 - 2012 | GZEAS.ZABIERZOW.ORG.PL | Projektowanie stron internetowych - Graphic Studio
Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej