Obóz językowy Śnieżnica 2012 - kolejna edycja

08-06-2012

| Piątek

W kwietniu bieżącego roku szkolnego uczniowie z klas językowych Gimnazjum w Zabierzowie po raz kolejny wzięli udział w kilkudniowym obozie językowym.  Ponad czterdziestoosobowa grupa dziewcząt i chłopców z klasy I E oraz II A wyjechała w trakcie egzaminów gimnazjalnych do Ośrodka Młodzieżowego „Śnieżnica” w Kasinie Wielkiej (Beskid Wyspowy).

Organizatorkami obozu tak jak w ubiegłym roku były nauczycielki języków angielskiego i niemieckiego p. Anna Brudkiewicz, p. Renata Pędrys oraz p. Ewa Wardęga – współautorki i realizatorki programu autorskiego pt. „Świat bez barier”, poszerzającego naukę języków obcych w wybranych klasach Gimnazjum w Zabierzowie.

Podobnie jak rok temu obóz okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem tak w wymiarze edukacyjnym, wychowawczym jak i rozrywkowym. Zajęcia językowe odbiegały swoim charakterem od standardowych lekcji szkolnych. Uczniowie uczyli się języków obcych poprzez zaangażowanie w zajęciach  tzw. inteligencji wielorakich, a przede wszystkim językowej, muzycznej, plastycznej, ruchowo-kinestetycznej oraz interpersonalnej. Młodzież miała możliwość uczestniczyć w atrakcyjnych lekcjach, zdobyć nową wiedzę i umiejętności, a przy okazji odkrywać swe predyspozycje, pasje i zainteresowania.  

Uczniowie chętnie śpiewali piosenki w językach obcych, brali udział w grach językowo-komunikacyjnych, tworzyli projekty plastyczno-językowe, oglądali też film w oryginalnej wersji językowej.

Innowacyjnym, a zarazem niezwykle ważnym i atrakcyjnym elementem tegorocznego obozu było zaproszenie do wzięcia w nim udziału dwojga młodych  wolontariuszy – Włoszki – Antonelli oraz Peruwiańczyka – Jose. Byli oni organizatorami popołudniowej części zajęć na obozie. Prowadzili zajęcia interaktywne w języku angielskim, przedstawiali ciekawe prezentacje multimedialne na temat swoich krajów (byliśmy nawet świadkami przygotowywania oryginalnej pizzy włoskiej!) oraz zagadnień kulturowych, pełnili role animatorów w trakcie rozmaitych gier i zabaw grupowych oraz zajęć tanecznych. Uczniowie naszego Gimnazjum byli oczarowani niezwykle przyjazną i otwartą postawą młodych ludzi pochodzących  z innych krajów i różnych kultur, dobrze mówiących po angielsku i potrafiących nawiązać doskonały kontakt z grupą podopiecznych.

Podsumowując należy podkreślić, że tegoroczny obóz językowy był tak dla uczniów jak i dla ich nauczycieli i opiekunów niezapomnianym oraz niezwykle pozytywnym doświadczeniem. Był doskonałym sposobem na pokazywanie świata poza murami szkoły, był czasem niezwykłych spotkań i dyskusji, rozrywki i wzajemnego poznawanie siebie – podczas integracyjnych gier i zabaw z wolontariuszami, w trakcie tańców na dyskotece, rozgrywek sportowych, spacerów po leśnych ścieżkach, czy też przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewaniem ze „śpiewników okolicznościowych” stworzonych specjalnie na obóz.

Jak już wcześniej wspomniano, w obozie uczestniczyli uczniowie z klas z poszerzonym programem nauczania języków obcych. Klasy te funkcjonują w Gimnazjum im. J. Matejki od czterech  lat. Przyjmowane są do nich dzieci, które uzyskują najwyższe wyniki z egzaminu wstępnego, badającego zakres znajomości języka angielskiego oraz  zdolności do nauki języków obcych (określane na podstawie testu predyspozycji językowych).

 

Anna Brudkiewicz

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej