Projekt Comenius- wizyta w Walii

12-06-2012

| Wtorek

Od 28 maja do 2 czerwca 2012 roku dwie nauczycielki  i  Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabierzowie uczestniczyły w wizycie roboczej projektu Comenius w Cardiff. To piękne miasto leżące nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego jest stolica Walii. Partnerska szkoła podstawowa  znajduje się w  spokojnej,  pełnej zieleni dzielnicy Cardiff.

Uczy się w niej 220 uczniów w wieku 3-11 lat.

„Gwiazdy na europejskim niebie” to tytuł projektu realizowanego przez naszą szkołę  od września 2011 roku. Uczestniczą   w nim  szkoły z Polski, Węgier i Walii.

Szkoła z Zabierzowa jest koordynatorem całego projektu więc ciąży na niej  duża odpowiedzialność, aby był on  realizowany solidnie a zaplanowane działania  wykonane w terminie.

Uczniowie wykonują zadania projektowe, a następnie dzielą  się rezultatami  podczas spotkań roboczych lub wysyłając paczki. Dzięki temu  uczniowie wzbogacają swoja wiedzę o krajach partnerskich, o ich kulturze i obyczajach. Dostrzegają różnice i podobieństwa  kulturowe ucząc się przy tym tolerancji.

Nauczyciele w Cardiff zwiedzali szkołę,  poznali system edukacyjny Walii,  uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych i wycieczkach szkolnych.  Doskonałym pomysłem była wycieczka rowerowa  brzegiem zatoki. Nauczyciele podziwiali przepiękne krajobrazy  a w przerwach wymieniali doświadczenia  zawodowe.  Brali również udział w  uroczystości  przygotowanej z okazji 60 rocznicy panowania królowej Elżbiety II.  W przepięknie udekorowanej  brytyjskimi chorągiewkami auli  uczniowie ubrani w tradycyjne stroje recytowali , tańczyli i śpiewali piosenki .

Na uroczystość zaproszono również członków zarządu szkoły i rodziców, którzy potem chętnie rozmawiali z nauczycielami.

W  trakcie spotkań roboczych nauczyciele   wymienili się pracami plastycznymi  wykonanymi przez uczniów i  prezentacjami na temat „Stop agresji i przemocy”. Dzielenie się  tego typu materiałami wzbogaca warsztat pracy nauczyciela i  zachęca do szukania nowych, efektywnych rozwiązań.

Ważnym elementem spotkań było dopracowanie ostatnich szczegółów dotyczących  książki o Świętach Wielkanocnych , która stanowi wspólny produkt  pierwszego roku projektu.

Znajdą się w niej zdjęcia wraz z opisami ( w języku ojczystym i angielskim) zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi w każdym partnerskim kraju , jak również zdjęcia przedstawiające uczniów wykonujących konkretne działania związane z tymi świętami.

Spotkanie to kończy pierwszy rok projektu Comenius Partnerskie Projekty Szkół, więc dokonano również ewaluacji i zaplanowano działania na drugi rok .

 

Grażyna Prusak

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej