Dzień dziecka jak co roku na sportowo

12-06-2012

| Wtorek

Emocje sięgnęły zenitu, nie ostudziła ich nawet nienajlepsza pogoda. Gminne obchody Dnia Dziecka i zarazem Sportu były pokazem niebywałej sprawności uczniów z terenu Gminy Zabierzów, zaciekłych zmagań o palmę pierwszeństwa ale i przykładem na to, że rywalizacja sportowa może przebiegać w bardzo pozytywnej, przyjacielskiej atmosferze. Sport to jednak nie wszystko, 1 czerwca rywalizowali także młodzi artyści biorący udział w konkursie plastycznym pod nazwą „Odkryj Jurajski Raj w Gminie Zabierzów”. Zainteresowanie olbrzymie - w szranki stanęło ponad 150 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Uroczystości związane z Dniem Dziecka i Sportu od lat są w Gminie Zabierzów wydarzeniem bardzo ważnym. Nie może być inaczej, bowiem 1 czerwca to dzień szczególny, w którym dorośli gotowi są zrobić wiele, by na twarzach dzieci pojawił się promienny uśmiech.

By sprostać wyzwaniu organizacji tego przemiłego święta, sprzymierzyły swe siły jednostki organizacyjne gminy, komórki Urzędu Gminy Zabierzów i inne organizacje, wśród nich Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Zabierzowie (GZEAS), Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów (SCKiPGZ), Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny w Zabierzowie (OSR), Referat ds. Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów oraz Uczniowski Klub Pływacki „Kmita” Zabierzów

Ze względu na bogaty program uroczystości, obchody zostały rozłożone na dwa dni. 1 czerwca o godz. 9.00 odbyło się uroczyste otwarcie imprezy w Hali Sportowej Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego  w Zabierzowie. Pierwotnie miejscem inauguracji imprezy miał być stadion sportowy, ale na przeszkodzie stanęła pogoda. Nie zrażeni tym faktem uczestnicy i organizatorzy przystąpili do kluczowej tego dnia rywalizacji sportowej – tzw. wyścigów rzędów. Współzawodniczyły dwunastoosobowe reprezentacje szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy, które podzielono na trzy grupy wiekowe. Konkurencje składające się na wyścig rzędów – biegi, zadania z piłką itp. – wymagały od uczestników dużej wszechstronności i niebywałej kondycji. Ostatecznie w twardych zmaganiach triumfowały reprezentacje SP w Bolechowicach (kategoria: klasy 1-3 szkół podstawowych), SP w Zabierzowie (kategoria: klasy 4-6 szkół podstawowych) oraz Gimnazjum w Zabierzowie (kategoria: klasy 1-3 gimnazjów). Po zakończeniu rywalizacji wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a drużyny, które uplasowały się na podium – medale oraz puchary.

Równolegle z zawodami sportowymi, odbywał się wspomniany już konkurs plastyczny „Odkryj Jurajski Raj w Gminie Zabierzów”, kierowany do tych uczniów, którzy nad sport przekładają umiejętności artystyczne. Organizujący konkurs Referat ds. Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów skorzystał z gościnności Gimnazjum w Zabierzowie, w którego świetlicy uczestnicy najpierw tworzyli swoje dzieła, potem zaś prezentowano je i poddano surowej ocenie jury w składzie: p. Janina Wilkosz – Dyrektor GZEAS, p. Jolanta Sibila – Dyrektor SCKiPGZ, p. Dariusz Osoliński – Dyrektor OSR w Zabierzowie, p. Małgorzata Tomczyk – Kierownik Referatu ds. Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów, p. Agnieszka Kwarciak – Inspektor w Referacie ds. Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Zabierzów.

Zwycięzców konkursu wyłoniono w kilku kategoriach. W pierwszej – uczniowie szkół podstawowych 0-III – zwyciężyła Dominika Baster z SP w Brzoskwini, w drugiej – uczniowie szkół podstawowych IV-VI – Anna Baster z SP w Nielepicach, trzeciej – uczniowie szkół gimnazjalnych – Agnieszka Suwaj z Gimnazjum w Zabierzowie.  Twórców najlepszych prac wyróżniono nagrodami, dyplomami oraz ocenami celującymi i bardzo dobrymi wpisanymi do dziennika szkolnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne gadżety z logo Gminy Zabierzów a  nagrodzeni i wyróżnieni  pamiątkowe dyplomy i upominki.

Innym, artystycznym akcentem było tego dnia rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Łodzie, okręty, żaglowce...", organizowanym przez SCKiPGZ. Marynistyczne prace tworzone były przez młodych artystów podczas zajęć plastycznych w zabierzowskim Centrum Kultury.

Dzień pełen emocji zakończyła ceremonia wręczenia pucharów i odznaczeń dla reprezentacji szkół za wyniki sportowe w roku 2011/2012. W prestiżowej klasyfikacji zwyciężyli uczniowie ze SP oraz Gimnazjum w Rudawie. Championom złożył gratulacje i wręczył wyróżnienia Pan Wojciech Burmistrz Zastępca Wójta Gminy Zabierzów.

W drugim dniu zmagań uczestnicy gminnego Dnia Dziecka i Sportu przenieśli się na pływalnię OSR w Zabierzowie, by wziąć udział w IX Otwartych Mistrzostwach „Już Pływam” o Puchar Wójta Gminy Zabierzów. W zawodach pływackich zorganizowanych przez GZEAS, OSR oraz Uczniowski Klub Pływacki „Kmita” Zabierzów wystartowało aż 201 zawodników – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Zabierzów oraz gościnna reprezentacja szkółki pływackiej Rak-swimsport prowadzona przez jednego z organizatorów Dnia Dziecka – p. Artura Czerwca. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał gospodarz – dyrektor OSR w Zabierzowie p. Dariusz Osoliński.

Przebogaty program zawodów obejmował kilkanaście konkurencji z podziałem na odpowiedni styl pływacki oraz wiek uczestników. Nie zabrakło nagród dla najlepszych pływaków oraz prezentów dla wszystkich uczestników ufundowanych przez firmę FoodCare. Zawody zakończyła loteria z nagrodami, podczas której najcenniejszy upominek – zestaw walizek podróżnych – wylosowała Lidia Piekarczyk z Rak-swimsport. Wspomniany już p. Artur Czerwiec podkreśla, że organizacja turnieju nie była by możliwa bez wsparcia zawodników Uczniowskiego Klubu Pływackiego „Kmita” Zabierzów oraz ich rodziców, którym składa gorące podziękowania, podobnie jak sponsorom zawodów. Nam pozostaje pogratulować wszystkim uczestnikom zawodów i konkursów, którzy chcieli uczcić ten wyjątkowy dzień mierząc się z kolegami i koleżankami w konkurencjach sportowych oraz zajęciach artystycznych.

Gminny Dzień Dziecka 2012 w Zabierzowie został zorganizowany przy współfinansowaniu przez Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z o.o., za co serdecznie sponsorowi dziękujemy.

 

Ł.Gędłek

fot. D.Osoliński, K.Śmiech 

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej