Galubaga na Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie

13-06-2012

| Wtorek

W niedzielne południe – 3 VI – rozpoczęła się w Krakowie  XII Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr Groteska. Jednym z wielu /ponad 30/ konkursowych smoków była GALUBAGA Z ZABIERZOWA przygotowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zabierzowie.

Zaprezentowaną podczas Parady smoczycę przygotowali w ramach Programu Aktywności Lokalnej:

  • Beneficjenci projektu systemowego „Ku samodzielności – praca systemowa z rodziną zagrożoną wykluczeniem społecznym” z roku 2011 i 2012,
  • Uczniowie,  rodzice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Brzoskwini
  • Dzieci,rodzice oraz nauczycielki Niepublicznego Przedszkola „Kubusiowy Świat II” w Rząsce
  • Mieszkańcy gminy Zabierzów.

W poprowadzeniu Galubagi przez centrum Krakowa swój udział ma także młodzież z LKS Potok Więckowice oraz Referat  ds.  Rozwoju i Promocji Gminy Zabierzów.

Zgodnie z regulaminem XII Parady Smoków przygotowana została krótka historia narodzin smoka, która  zawiera w sobie elementy nawiązujące do tradycji, kultury i współczesności państw sąsiadujących z Polską.

Oto historia Galubagi:

W roku 2008  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zabierzowie rozpoczął realizację projektu systemowego „Ku samodzielności – praca systemowa w rodziną zagrożoną wykluczeniem społecznym”. Na jego realizację pozyskano środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Stało się to możliwe dzięki przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, do której należą także sąsiedzi naszego kraju: Niemcy, Czechy, Słowacja i Litwa.

W roku 2009 podczas spotkania integracyjnego beneficjentów projektu w lesie nieopodal Skały Kmity zostało odnalezione wielkie jajo. Początkowo wszyscy myśleli że jest to skamielina jaja dinozaura. Wkrótce okazało się, że w kolorowej skorupce rośnie mały smoczek. Obserwując jajo dzieci /uczniowie szkoły podstawowej w Brzoskwini/  zauważyły, że jego kolory  są barwami występującymi na flagach państw – sąsiadów Polski

W styczniu roku 2012, który jest ostatnim rokiem realizacji projektu -  z jaja wykluła się mała smoczyca.  Jej pierwsze słowo wypowiedziane do Patryka, który właśnie opiekował się jajem brzmiały Ga..lu..ba..ga… - dlatego Patryk razem z mamą nazwał tak nową przyjaciółkę.  Przez kilka miesięcy smok rósł w Ośrodku Pomocy Społecznej w Zabierzowie. Wspólnie z mieszkańcami gminy pracownicy socjalni karmili Galubagę tym, co lubi najbardziej – butelkami po napojach.

 Gdy smoczyca skończyła 4 miesiące życia okazało się, że jej głowa i ogon są zielone – takie jak u prawdziwego smoka. Jednak największe  zdziwienie wśród dzieci i ich rodziców wzbudziło coś innego:

Każda łapa Galubagi była w innych kolorach: dzieci ze szkoły w Brzoskwini podpowiedziały, że odpowiadają one plamom na skorupce jaja i są podobne do flag sąsiadów naszego kraju.

Skojarzenie to okazało się trafne  bowiem grzbiet i brzuch smoka przypominał flagę naszego państwa – jest biało-czerwony.

Wszyscy wspólnie postanowili pokazać Galubagę  na Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie jako przykład wspólnej pracy i zabawy.

Nasza smoczyca przeszła wraz z innymi smokami ulicą Grodzką /spod Wawelu/ na Rynek Główny, gdzie została przedstawiona na scenie.  Galubadze towarzyszyły także piękne księżniczki i rycerze. Tak przebrane dzieci  w wieku przedszkolnym / i młodszym/ wzięły udział w konkursie na Najpiękniejszą Damę Dworu i Najlepszego Rycerza.

Na kolejne spotkanie z Galubagą zapraszamy podczas najbliższych Dni Zabierzowa 17 czerwca 2012 roku.

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej