Gimnazjum w Zabierzowie gospodarzem wymiany uczniowskiej ze szkołą z USA

09-07-2012

| Poniedziałek

W dniach od 22.06.-01.07.2012r. miała miejsce międzynarodowa wymiana uczniowska pomiędzy Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie oraz  Liberty Middle School i Skyridge Middle School w Camas/USA. To niewielkie miasto położone na granicy stanów Washington i Oregon w północno-zachodniej części Stanów Zjednoczonych jest od wielu już lat miastem partnerskim Gminy Zabierzów. Współpraca z nim układa się bardzo owocnie, zwłaszcza na polu edukacji. Dowodem tego są wspólne przedsięwzięcia, takie jak organizowane dotychczas obozy z nauką języka angielskiego, prowadzoną przez nauczycieli z USA oraz wymiany uczniowskie pomiędzy szkołami. W projekcie miast i gmin partnerskich uczestniczą jeszcze dwie polskie gminy: Krapkowice i Morawica.

Pomysł podtrzymania wspólnych więzów pomiędzy gminami w formie wymian szkolnych został po raz pierwszy wcielony w życie przed dwoma laty w czerwcu 2010r. Wtedy to rodziny z Zabierzowa przyjęły pod swój dach amerykańskich uczniów. Natomiast dokładnie rok temu w podróż do Ameryki udała się grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum w Zabierzowie.          

Obecna trzecia już wymiana pomiędzy szkołami obfitowała w liczne atrakcje oraz przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczestniczyło w niej 13 rodzin - w większości mieszkających na terenie gminy Zabierzów. Zapewniły one amerykańskim uczniom i nauczycielom całkowite utrzymanie i opiekę oraz współpracowały ze szkołą w organizacji i tworzeniu programu ich pobytu.

Ze strony Gimnazjum w Zabierzowie polsko-amerykańską wymianę uczniów organizowały i koordynowały nauczycielki języków obcych: Renata Pędrys, Ewa Wardęga i Anna Brudkiewicz, przy ogromnym wsparciu finansowym i logistycznym ze strony Dyrektora Gimnazjum Beaty Kęder oraz Wydziału Promocji Gminy Zabierzów. Dzięki temu udało się zorganizować dla gości zwiedzanie najważniejszych zabytków Krakowa i Wieliczki oraz wizytę w Konsulacie Stanów Zjednoczonych. W pierwszych dniach pobytu grupa z USA została oficjalnie przyjęta w Urzędzie Gminy Zabierzów i przywitana przez jej władze. Podczas tego spotkania zapoznano gości z najważniejszymi atrakcjami i osiągnięciami naszej gminy. Uzupełnieniem dla informacji teoretycznych był przejazd przez wszystkie miejscowości gminy, podczas którego rolę przewodników pełnili uczniowie z gimnazjum. Dzieci z USA uczestniczyły też w niektórych zajęciach szkolnych i sportowych, a pływanie w gminnym basenie był dla nich jedną z największych atrakcji. W ostatnim dniu pobytu Amerykanów zorganizowany został wspólny piknik rodzinny, na którym spotkali się wszyscy: rodzice, uczniowie i nauczyciele z Polski oraz USA, przedstawiciele gimnazjum i gminy. Gospodarzami pikniku były rodziny przyjmujące amerykańskich gości i należy podkreślić, że stanęły one na wysokości zadania. Każda z rodzin w miarę swoich możliwości włączyła się w jego organizację, przygotowując jedzenie i napoje, oferując własny teren (państwo Puchałowie z Bolechowic udostępnili swoje prywatne przedszkole), a jeden z rodziców zapewnił nawet atrakcję w postaci wznoszenia się balonem.

Podsumowując – goście wyjechali od nas usatysfakcjonowani i pełni niezapomnianych przeżyć. Bogactwo polskiej kultury oraz słynna gościnność Polaków zrobiły na nich ogromne wrażenie. Dlatego pomimo dzielącej nas odległości (podróż w jedną stronę trwa około 24 godziny) wszyscy chcą kontynuować ten projekt i współpracę szkół. Już za rok planowany jest kolejny wyjazd uczniów z Zabierzowa do Camas i wszystko wskazuje na to, że taki rytm kolejnych wizyt i rewizyt zostanie zachowany przez następne lata. Cieszy to bardzo nauczycieli - koordynatorów projektu po obu stronach, ponieważ w procesie wychowania młodych pokoleń organizowanie takich wymian i projektów ma wielki sens i  znaczenie. Dzieci poznają się wzajemnie, nawiązują przyjaźnie z rówieśnikami z innego kontynentu, uczestniczą w ich życiu rodzinnym, a przy tym mają okazję zwiedzić odległy świat, doskonalić posługiwanie się językiem angielskim oraz poznawać kulturę innego narodu. Buduje to bardzo ważne w dzisiejszych czasach postawy otwartości i tolerancji dla innych kultur, ciekawości i chęci poznawania świata, przy jednoczesnym poczuciu i okazywaniu dumy z tego kim my Polacy jesteśmy i jak bogatą kulturę posiadamy.

    Renata Pędrys

Ewa Wardęga

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej