Wizyta delegacji z Gminy Zabierzów w słowackiej Gminie Hrustin

24-10-2012

| Środa

W dniach 18 i 19 X. 2012 r., w odpowiedzi na zaproszenie Władz Gminy Hrustin na Słowacji, udaliśmy się tam z wizytą. Głównym celem była wymiana doświadczeń Gmin w sprawie oświaty. Ze strony polskiej oświatę reprezentowały dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Zabierzowie p. Janina Wilkosz oraz dyrektor Szkoły Podstawowej z przedszkolem w Nielepicach p. Elżbieta Koźbiał. W składzie delegacji byli również v-ce Wójt p. Wojciech Burmistrz, p. Maria Kwaśnik Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów oraz 10 przedstawicieli obecnych i byłych Radnych. Współpraca pomiędzy naszymi Gminami nawiązana została bowiem ponad 10 lat wcześniej.

Gmina Hrustin położona na Orawie, na wysokości bezwzględnej 711 m, obejmuje swoim zasięgiem łączną powierzchnię 36,49 km² i liczy 3227 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 88,4 os./km².

Gmina prowadzi przedszkole, w którym przebywa 100 dzieci w wieku 3 do 5 lat. W szkole podstawowej 9 letniej, uczy się 350 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Szkoła mieści się w 2 budynkach: w jednym są klasy I do IV, a w drugim klasy V do IX. Szkołą zarządza dyrektor i zastępca.

Budynki szkół są wyremontowane i rozbudowane głównie z funduszy unijnych, budynek przedszkola czeka nadal na remont. Budynki oświatowe i pozostałe budynki gminne, są ogrzewane są ze wspólnej kotłowni biomasą w postaci peletek, czyli odpadów z drewna prasowanego (trocin i wiórów) wytwarzanych bez spoiwa pod wysokim ciśnieniem. Odpady drewna pochodzą z gminnego tartaku.

Nasza delegacja spotkała się z nauczycielami, uczniami i przedszkolakami, obejrzeliśmy fantastyczne występy i bazę szkolną. Dzieci i nauczyciele zostali obdarowani polskimi słodyczami i maskotkami.

W drugim dniu naszej wizyty Gospodarze zgotowali nam bardzo miłą i edukacyjną niespodziankę. Było to zwiedzanie Demianowskiej Jaskini Wolności. Znajduje się ona na terenie Parku Narodowego Tatry Niskie w Dolinie Demianowskiej na Słowacji, ok.12 km od Liptowskiego Mikulasza. Jaskinia stanowi Narodowy Zabytek Przyrody i należy do najdłuższego systemu jaskiń na Słowacji.

Obecne wejście do jaskini usytuowane na zalesionym fragmencie stoku, na wysokości 870 m n.p.m. Do zwiedzania przez turystów udostępniony jest ciąg korytarzy o długości 1870 m., na 6 poziomach. W jedną stronę trzeba pokonać wysokość ok. 120 m po 1120 schodach. Jaskinia wytworzona została w ciemnych (popielato – błękitnych) wapieniach środkowego triasu na skutek erozyjnej i korozyjnej działalności podziemnych wód potoku Demianówki. Jaskinia Wolności jest bogata w różne formy krasowe prawie każdego rodzaju. Występują w niej nacieki zabarwione na kolor różowy, żółty, fioletowy, czerwony i biały od związków żelaza oraz zabarwienia ciemnozielone, siwe i czarne od związków manganu. Są również jaskiniowe perły podobne wielkością do kulek grochu, pokryte szronem stalaktyty, stalagmity i imponujące rozmiarami stalagnaty, piękne draperie skalne, liliowe jeziorka z rokokowymi lalkami. Na najniższym poziomie nadal przepływa część potoku Demianówka.

Dodatkowymi atrakcjami w jaskini są odpowiednio podświetlone wody i formy krasowe oraz delikatnie sącząca się myzyka. Temperatura powietrza wewnątrz jaskini waha się od 6,1 do 7,0 °C , a wilgotność względna od 94 do 99 %.

Zwiedzanie jaskini wymaga dużego wysiłku fizycznego, jednak to co możemy podziwiać jest w pełni tego warte. Demianowska Jaskinia Wolności jest dowodem, że najpiękniejsze dzieła przyrody należą do sił natury naszej Ziemi.

Janina Wilkosz

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej