Druga wizyta Comeniusa w Walii

07-11-2012

| Środa

W dniach 16-20  października 2012 r. nauczycielki z zespołu Comenius Grażyna Prusak i Lidia Kubica oraz    pani dyrektor Szkoły Podstawowej w  Zabierzowie  Marta Dudek odwiedziły  po raz drugi partnerską szkołę podstawową w  Cardiff.  Na spotkanie przybyli również nauczyciele i dyrektor  biorącej udział w projekcie szkoły z Węgier.  Podczas spotkań roboczych nauczyciele  szczegółowo przeanalizowali plan działań na drugi rok  projektu Comenius „Gwiazdy na europejskim niebie”, omówili sposoby realizacji kolejnych działań,  ustalili terminy  wykonania prac oraz sposoby  ich przesyłania. W spotkaniach  roboczych uczestniczyli również dyrektorzy partnerskich szkół, dzielili się  swoimi doświadczeniami i udzielali cennych  wskazówek, które można wykorzystać przy  pracy  w projekcie.

Dokonano również wymiany przywiezionych materiałów. Były to prace uczniów na temat „Europejskie wakacje”, jak również listy uczniów i projekty plastyczne pt. „Moje miasto -europejski model tolerancji”.

     Partnerska szkoła  w Cardiff jest  przyjazna dla ucznia, spokojna,  usytuowana w cichej, odległej o około 15km od centrum  miasta okolicy.  Klasy są  nieliczne  ( 12-16 uczniów).  Interesujące jest również wnętrze szkoły,  gdzie prawie zupełnie nie ma drzwi, klasy oddzielone są jedynie  regałami lub szklanymi ściankami. Nie ma również dzwonków i wspólnych przerw.   Zajęcia rozpoczynają się dla wszystkich o godzinie 9.00.  Wszystkie dzieci spotykają się jedynie podczas lunchu  w stołówce szkolnej .  Niektóre jedzą posiłki przygotowane w kuchni,  inne przynoszą kanapki z domu. Potem jest dłuższa przerwa , którą dzieci spędzają na zewnątrz. Następnie są zajęcia popołudniowe , które kończą się dla wszystkich jednakowo o godz16.00.

 

    Ciekawym doświadczeniem dla nauczycieli  było uczestnictwo w zajęciach, w których wykorzystano  metodę sześciu kapeluszy  Edwarda De Bono.  Jest to przykład metody aktywizującej, czyli takiego sposobu nauczania , w którym nauczyciel nie przekazuje dzieciom gotowej wiedzy,  lecz stwarza warunki do samodzielnego uczenia się. 

   Duże zainteresowanie  wzbudził również pochodzący z Nowej Zelandii  program   komputerowy o nazwie „The Rainbow Reading Programme” wykorzystywany do pracy z dziećmi mającymi problemy z opanowaniem techniki czytania.

 

    Wspólnie z uczniami uczestniczyliśmy w wycieczce do  Kopalni Węgla  Kamiennego „Big Pit”,  gdzie  obecnie znajduje  się Narodowe Muzeum Węgla.  Najpierw  odbyła się prezentacja multimedialna  przybliżająca historię kopalni oraz  zwiedzanie  pomieszczeń w których znajdują się eksponaty  związane  z  pracą i życiem codziennym  górników oraz  ich rodzin.  Potem wyposażeni w specjalne górnicze lampy i kaski  zjechaliśmy 90 m pod ziemię,  gdzie oprowadzani przez  byłego górnika przemierzaliśmy ciemne korytarze .

  Wizyta była bardzo udana,  dostarczyła niezapomnianych wrażeń oraz wzbogaciła  warsztat pracy  nauczycieli  .

 

                                                                                                                     koordynator projektu

                                                                                                                           Grażyna Prusak

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej