Uczniowie z Gimnazjum w Zabierzowie z wizytą w Berlinie

20-11-2012

| Wtorek

W dniach od 4-10 listopada 2012 r. grupa uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie przebywała w Berlinie, gdzie uczestniczyła w spotkaniu projektowym, odbywającym się w ramach realizowanego przez tę szkołę projektu Comenius. Był to już czwarty wyjazd zagraniczny uczniów z Zabierzowa, wcześniej miały bowiem miejsce spotkania w Anglii, Turcji i Estonii. Projekt realizowany przez szkołę nosi tytuł Modele kultury narodowej w krajach Unii Europejskiej – co nas jednoczy, a co różni. Jego celem jest uświadomienie młodzieży zjawiska wzajemnego przenikania się kultur różnych narodów. Pomimo  odrębności kulturowej każdego z krajów uczestniczących w projekcie, można znaleźć miedzy nimi wiele wspólnych historycznych i kulturowych elementów i na nich budować wzajemne porozumienie. Oprócz Polski w projekcie uczestniczą także szkoły z Anglii, Francji, Turcji, Estonii i Niemiec, a jego realizacja zaplanowana jest na okres dwóch lat od sierpnia 2011r. do lipca 2013 r.

Program pobytu w Berlinie zawierał wiele atrakcji. Uczniowie byli obecni na lekcjach w niemieckiej szkole, mogli je obserwować i porównywać z nauką w szkołach polskich. Brali też udział w zajęciach warsztatowych, na których nauczyli się między innymi, jak wykonać turecką mozaikę lub estońską wyplataną bransoletkę, dowiedzieli się także w jaki sposób Anglicy obchodzą swoje popularne święto Bonfire Night. Mieli zarazem możliwość doskonalenia swoich umiejętności porozumiewania się w języku angielskim i niemieckim. Kulminacyjnym punktem programu był czwartkowy koncert wieczorny, podczas którego każdy z krajów zaprezentował jakiś program artystyczny związany z własną kulturą. Nasi uczniowie przygotowali i wykonali poloneza oraz zaśpiewali piosenkę rockowego zespołu IRA, której tekst przetłumaczony na język angielski widzowie mogli śledzić na ekranie, na tle obrazów przedstawiających najpiękniejsze zakątki Krakowa. Występ polskich uczniów dosłownie zachwycił ponad 300 osobową widownię i spotkał się z wielkim aplauzem.

Oprócz zajęć w szkole program zawierał także ciekawe wycieczki m. in. zwiedzanie Reichstagu, Ogrodu Botanicznego (jednego z najstarszych w Europie), Bramy Brandenburskiej, Pałacu Sanssouci w Poczdamie oraz miejsc związanych z powojenną historią Berlina. Szczególnie symboliczny wymiar miała wycieczka do Poczdamu, która odbyła się 9 listopada – czyli w dniu kolejnej rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego. W miejscu, gdzie przed laty trzej wielcy przywódcy: Churchill, Truman i Stalin dokonali podziału Europy i na wiele lat ustawili żelazną kurtynę pomiędzy jej Wschodem i Zachodem, znaleźli się młodzi ludzie pochodzący z różnych stron naszego kontynentu, dziś na szczęście już zjednoczonego i wolnego od dzielącego go dawniej muru.        

Wyjazd gimnazjalistów z Zabierzowa miał zarazem charakter typowej wymiany uczniowskiej. Mieszkali oni przez tydzień w domach swoich rówieśników z Fichtenberg-Gymnasium, a z ich relacji wynika, że zostali wspaniale i bardzo gościnnie przyjęci przez niemieckie rodziny. Będą mieli teraz okazję zrewanżować się im w maju 2013r. podczas kolejnego spotkania projektowego, które odbędzie się w Zabierzowie.

Więcej zdjęć oraz fragment filmu z występu uczniów obejrzeć można na stronie internetowej szkoły  www.gimnazjum.zabierzow.org.pl  

 

Ewa Wardęga

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej