Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół w Rudawie

12-10-2011

| Środa

30 września w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach w Galerii Pałacu Vauxhall, podczas uroczystego wernisażu, otwarto wystawę poświęconą wielkiemu Polakowi, laureatowi Nagrody Nobla, Henrykowi Sienkiewiczowi. Wystawa zatytułowana „Henryk Sienkiewicz 1846-1916 „Dla pokrzepienia serc” została wypożyczona przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Jej kurator, kierownik Galerii, pani Anna Miga, zaproponowała Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Henryka Sienkiewicza w Rudawie, jako szkole noszącej imię autora, włączenie w skład wystawy materiałów na temat pobytu pisarza w tej miejscowości, opracowanych przez byłych oraz obecnych uczniów. Na potrzeby imprezy dostarczyliśmy do Krzeszowic:
- album pt.: „Wakacje Henryka Sienkiewicza w Rudawie” (praca ta zawiera nieznane materiały dokumentujące wakacyjny pobyt pisarza w naszej miejscowości w 1908 roku), - film wykonany przez gimnazjalistów, a obecnie już absolwentów oraz planszę ilustrującą i dokumentującą okoliczne miejsca oraz ludzi związanych z noblistą. 

Przedsięwzięciu towarzyszył konkurs, którego zadaniem było przedstawienie przez młodzież zasług Henryka Sienkiewicza dla literatury i Polski w formie pisemnej prezentacji. Ogłosiła go znana dziennikarka i pisarka, Barbara Wachowicz. Jako autorka wystawy i scenariusza wernisażu, a także jej narrator włączyła w skład widowiska fragmenty wypowiedzi Sienkiewicza, jego najbliższych oraz najlepsze teksty napisane m.in. przez uczniów Gimnazjum w Rudawie, Karolinę Sobaś, Agnieszkę Wiekierę i Weronikę Wawrzon. 

W scenariuszu znalazło się również miejsce na projekcję naszego filmu pt. „Wakacje Henryka Sienkiewicza w Rudawie”. Po zakończeniu przedstawienia widzowie a wśród nich Dyrektor GZEAS w Zabierzowie mgr Janina Wilkosz, Dyrektor Zespołu Szkół w Rudawie mgr Jadwiga Kołodzińska, przedstawiciele Grona Pedagogicznego z Zespołu Szkół w Rudawie oraz przedstawiciele Rodziców i uczniów, dali wyraz uznania dla zaangażowania pani Barbary Wachowicz gromkimi brawami i bukietami kwiatów w lubianym przez autorkę, fioletowym kolorze Następnie pisarka ofiarowała licznym wielbicielom wzruszające dedykacje w napisanych przez siebie książkach. 


Nauczyciele opiekunowie projektu: 
mgr Jadwiga Miłek
mgr Beata Żurakowska-Wilewska

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej