Nowy projekt Comenius w gimnazjum w Zabierzowie spotkanie projektowe w Turcji

20-12-2011

| Wtorek

Z początkiem nowego roku szkolnego Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie rozpoczęło realizację nowego projektu Comenius w ramach programu: „Uczenie się przez całe życie”. Projekt ten nosi tytuł: „Modele kultury narodowej w krajach Unii Europejskiej – co nas jednoczy, a co różni”. W związku z jego realizacją, w dniach od 3 do 10 grudnia 2011r. w tureckim mieście Kahramanmaras odbyło się pierwsze spotkanie projektowe nauczycieli ze wszystkich uczestniczących w nim państw (Kahramanmaras jest miastem okręgowym, liczącym około pół miliona mieszkańców, położonym w południowo-wschodniej części Turcji w pobliżu granicy z Syrią). Gimnazjum w Zabierzowie reprezentowały Panie Renata Pędrys i Lucyna Krupa. Spotkanie w Turcji miało charakter organizacyjny. Rozpoczęło ono wielopłaszczyznową dwuletnią współpracę nauczycieli i uczniów z sześciu krajów europejskich: Estonii, Francji, Niemiec, Polski, Turcji i Wielkiej Brytanii. Kraje uczestniczące kontaktować się będą ze sobą przede wszystkim za pomocą narzędzi sieciowych oraz spotkań projektowych i wymian uczniowskich. 

Podczas spotkania w Turcji uzgodniono szczegóły dotyczące harmonogramu projektu, w tym decyzje w sprawie wymian uczniowskich pomiędzy poszczególnymi krajami. Zgodnie z ustaleniami, Gimnazjum w Zabierzowie weźmie udział w wymianach z Niemcami, Wielką Brytanią i Estonią. Uczniowie zamieszkają u rodzin, będą uczęszczać na zajęcia w partnerskich szkołach oraz zwiedzać kraje. W najbliższym czasie zaplanowane jest spotkanie projektowe w Blackpool w Wielkiej Brytanii, które odbędzie się w marcu 2012r. Natomiast w kwietniu 2013r. będzie miało miejsce spotkanie projektowe w Zabierzowie, wtedy to zabierzowscy gimnazjaliści będą gościć w swoich domach uczniów z krajów partnerskich. W czasie pobytu w Turcji nauczyciele zostali także zapoznani z internetowymi platformami edukacyjnymi, odbyli kilka oficjalnych spotkań m.in. z kuratorem tego okręgu, zwiedzili miasto i okolicę, byli też goszczeni w tureckich domach, gdzie mieli okazję poznać tamtejsze obyczaje i skosztować tradycyjnych tureckich potraw.

Warto jeszcze wspomnieć, że prace nad realizacją zadań projektowych są coraz bardziej zaawansowane, mimo iż trwają zaledwie trzy miesiące. Z dniem rozpoczęcia nowego roku szkolnego, na terenie gimnazjum pojawiła się tablica informacyjna na temat projektu, dzięki której zgłosiło się wielu uczniów chętnych do dodatkowej pozalekcyjnej pracy. Stworzona została grupa Comeniusa, która spotyka się regularnie co tydzień i wykonuje przydzielone zadania oraz komunikuje się z uczniami szkół partnerskich na blogu projektu.
Pierwsze zadania zostały już wykonane. Uczniowie stworzyli prezentacje i plakaty o każdym państwie partnerskim, opracowali też prezentację na temat: „My country, area, town and school”, którą umieścili na blogu projektu. Stworzyli również stronę tytułową projektu. Obecnie uczniowie pracują nad zorganizowaniem Comenius Corner (Kącika Comeniusa), którego oficjalne otwarcie nastąpi w styczniu 2012r. Niektóre zadania wykonywane są przez uczniów na lekcjach języka angielskiego jako prace projektowe.

Wiele osób zadaje sobie z pewnością pytanie jaki ma sens i co ma na celu realizowanie tego typu projektów w szkołach. Nauczycielki z Gimnazjum w Zabierzowie, pracujące z młodzieżą nad poprzednim i obecnym projektem, nie mają wątpliwości, że pomimo ogromu pracy warto takie projekty realizować i angażować w nie młodzież, ponieważ daje to szkole, a przede wszystkim uczniom niezliczone korzyści. Praca nad europejskim projektem Comenius z pewnością wykształci wśród jego uczestników postawy otwartości, tolerancji i poszanowania innych narodów i kultur. Dla uczniów i nauczycieli to także możliwość doskonalenia umiejętności językowych, sposób na poszerzanie swojej interdyscyplinarnej wiedzy, a także okazja do poznania nowych krajów i wspaniałych ludzi z różnych zakątków Europy. 

Renata Pędrys


Więcej ciekawych informacji na temat projektu można znaleźć na blogu comenius.hawes-side.net (wyłącznie w języku angielskim).

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej