Młodzież z gimnazjum w Zabierzowie wzięła udział w obozie euroweek

16-01-2012

| Poniedziałek

W dniach od 2 do 6 stycznia 2012 r. grupa młodzieży z Gimnazjum im. Jana Matejki w Zabierzowie uczestniczyła w obozie szkoleniowym zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży – stowarzyszenie współtworzone i współfinansowane przez Unię Europejską. Organizację obozu wspierają także inne instytucje m.in. Urząd Marszałkowski we Wrocławiu, Reprezentacja Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jednym z celów Europejskiego Forum Młodzieży jest dotarcie do najzdolniejszej i najaktywniejszej młodzieży i kształtowanie wśród niej najbardziej cenionych obecnie umiejętności społecznych: przewodzenia, autoprezentacji i pracy w zespole.

Obóz pod nazwą „EuroWeek – Szkoła Liderów” odbywał się w Sudetach, w malowniczo położonej miejscowości uzdrowiskowej Długopole Zdrój koło Bystrzycy Kłodzkiej. Pomimo tego pięknego położenia i niewątpliwych walorów klimatycznych, uczniowie (23 osoby z klas z poszerzonym programem języków obcych) nie mieli okazji wypoczywać. W czasie kilkudniowego pobytu praktycznie nie było chwili wytchnienia. Od rana do późnego wieczora gimnazjaliści uczestniczyli w niezwykle interesujących zajęciach, z których ponad połowa odbywała się w języku angielskim i prowadzona była przez młodych wolontariuszy z wielu zakątków świata. Zajęcia te prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń. Wolontariusze prezentowali także podstawowe informacje na temat własnych ojczyzn. Dzięki temu uczniowie poznali „wirtualnie” takie kraje, jak: Turcja, Wietnam, Argentyna, Indonezja, Niemcy i Litwa.

Ponadto odbywały się też zajęcia w języku polskim m. in. na temat zarządzania projektem, prowadzenia negocjacji, prezentacji i autoprezentacji oraz pracy i motywacji w grupie. Uczniowie mieli też okazję zapoznać się z zasadami prowadzenia konferencji prasowej, debaty oksfordzkiej, wolontariatu europejskiego i korzystania z młodzieżowych programów stypendialnych. Wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające ich uczestnictwo i przeszkolenie w w/w zakresie. 

Pomimo ogromnego zmęczenia uczniowie wrócili do domów zachwyceni oraz bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę i przyjaźnie. Natomiast towarzyszące im opiekunki – nauczycielki języków obcych z wielką dumą i uznaniem wypowiadały się na temat zachowania, wysokiej kultury osobistej i bardzo dobrej znajomości języka angielskiego swoich podopiecznych. 


E. Wardęga

Galeria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej