Uczniowie z Zabierzowa z wizytą w Berlinie.

16-01-2020

| Czwartek

Nie od dzisiaj wiadomo, że rynek pracy jest jednym z podstawowych odbiorców efektów systemu edukacji. Oferowane przez instytucje edukacyjne ścieżki i możliwości uczenia się mają wpływ na szanse zatrudnienia, możliwości rozpoczęcia aktywności zawodowej czy uzyskiwane wynagrodzenie. Edukacja kształtuje zarówno kompetencje ogólne, jak i pozwala na uzyskanie konkretnych kwalifikacji, w tym zawodowych, poszukiwanych przez pracodawców. Coraz bardziej na to, jak wygląda popyt na pracę, wpływ mają zachodzące procesy globalizacyjne, którym staramy się i my wyjść naprzeciw.

Szkoła Podstawowa w Zabierzowie we współpracy z Fundacją Edukacji i Kreatywnego Rozwoju „FunEdu” z powodzeniem realizuje projekt finansowany z Funduszy Europejskiego Programu ERASMUS+ w ramach kooperacji strategicznych partnerów dla tworzenia innowacji edukacyjnych i wymiany dobrych praktyk pt. „What’s Next? Improving Methods of Introducing Youth People to Possible Carriers”.

Tym razem uczniowie z Zabierzowa wzięli udział, wraz ze swoimi nauczycielami, w spotkaniu projektowym, które odbyło się w połowie grudnia ubiegłego roku w Berlinie – stolicy Niemiec. To spotkanie z udziałem uczniów z Danii, Macedonii, Norwegii i oczywiście z Polski, okazało się  doskonałym sposobem na poznanie niemieckiego systemu doradztwa zawodowego w zakresie rozwijania indywidualnych umiejętności i kompetencji uczniów, związanych z podejmowaniem racjonalnych decyzji mających bezpośredni wpływ na kształtowanie ich przyszłej kariery zawodowej.

W trakcie wizyty w Berlinie zwiedziliśmy zaprzyjaźnioną szkołę, poznaliśmy system edukacji panujący w Niemczech, uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych i warsztatach naukowych. Dopełnieniem wizyty było zwiedzanie Muzeum Pergamońskiego, Panoramy Asisi, Muzeum Muru Berlińskiego, Muzeum Przyszłości FUTURIUM, a także takich charakterystycznych miejsc związanych z Berlinem, jak Alexanderplatz, czy Brama Brandenburska. Dodatkowym atutem naszego pobytu w stolicy Niemiec okazał się przedświąteczny bożonarodzeniowy klimat, który panował w tym czasie na ulicach Berlina. Niemieckie jarmarki cieszą się kilkusetletnią tradycją. Aktualnie w samym tylko Berlinie jest ich aż 40. Nasza grupa odwiedziła jeden z piękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych przy Gandarmermarkt, który znajduje się przy Konzerthaus, pomiędzy Katedrą Niemiecką (Deutscher Dom) a Katedrą Francuską (Französischer Dom).  

Powoli projekt dobiega końca, jednak zanim to nastąpi, przed nami jeszcze wyjazd do Bitoli w Macedonii Północnej i zakończenie całego przedsięwzięcia u nas w Polsce w Zabierzowie.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Mitka, Renata PędrysGaleria zdjęć

Kontakt:

Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół
w Zabierzowie
ul. Kolejowa 15
32-080 Zabierzów

fax.: 12 285-40-74

12 285-15-62

Masz pytania? Zadzwoń!

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej