Dowóz uczniów do szkół
Podstawa prawna:
art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe.
Podstawowe informacje:
Obowiązkiem Gminy jest:
1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24 rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25 rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Obowiązki, o których mowa w art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4 ww. ustawy, gmina spełnia poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci, młodzieży i uczniów we własnym zakresie albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców.
Zgodnie z art. 39a ust. 2 ww. ustawy zwrot kosztów jednorazowego przewozu następuje w wysokości określonej według wzoru:
koszt = (a-b) * c
gdzie:
a - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem,
b - liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeli nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit. a,
c – stawka za kilometr przebiegu pojazdu.Stawkę za kilometr ustala w drodze uchwały rada gminy, przy czym stawka nie może być niższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 06.09.2001 r. o transporcie drogowym.
Zwrot kosztów przewozu dziecka niepełnosprawnego następuje na podstawie umowy pomiędzy Wójtem Gminy Zabierzów, a rodzicami/opiekunami prawnymi niepełnosprawnego dziecka, zawartej w terminie 14 dni od uzyskania informacji, że dowożenie i opiekę zapewniają rodzice/opiekunowie.
Podstawą do zawarcia ww. umowy jest złożenie przez rodzica/opiekuna prawnego wniosku o zawarcie umowy w sprawie zwrotu kosztów przewozu niepełnosprawnego dziecka do placówek oświatowych.
Ww. wniosek na każdy nowy rok szkolny należy składać w terminie do 31 lipca na Dzienniku Podawczym Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zabierzowie, ul. Kolejowa 15, 32-080 Zabierzów, tel. 12 285-15-62.
W związku z procedurą przetargową na dowóz uczniów wnioski składane po wyznaczonym terminie będą rozpatrywanie indywidualnie, realizacja dowozu jest możliwa do miesiąca od daty złożenia wniosku.
Wymagane dokumenty:
1. Wniosek w sprawie indywidualnego zwrotu kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego i jego opiekuna do przedszkola/szkoły/ośrodka.
2. Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności ucznia.
3. Aktualne orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia.
4. Potwierdzenie przyjęcia lub kontynuacji nauki w placówce oświatowej.